Arı ve Bal
Balla Yaşam
Ballı Yaşama Katılın

Bal Çocuk

Ballı Yaşam ailemizde;
Kimi çocukluk, kimi gençlik, kimide karşılaştığında birbirlerine aşık hem de gözü hiçbir şey görmeyecek derecede sırılsıklam aşık olanların birlikteliğinden dünyaya doğanlar.

Emekleyip yürümeye ve konuşmaya başladığı zamana kadar olan yaşam sürecinde bebeğimiz, sonrasında hepimiz için yarınlarımızın istikballeri olarak büyük meşakkatlerle büyüttüğümüz çocuklarımızın adı BAL ÇOCUK tur.

BAL ÇOCUK ların bal yemesi,

Sindiriminin kolay olması, içeriğindeki yararlı maddeler sayesinde iştah açıcı, sakinleştirici ve daha birçok faydası bulunmaktadır ama dikkatli tüketilmesi şartıyla.

Bal içerisinde C. Botulinum adı verilen bir bakteri bulunabilmektedir. Yetişkinler için tehlikeli olmayan ama 1 yaşına girmemiş bebeklerde bağışıklık sistemi gelişmediğinden Brulizm hastalığına, alerji, astım hatta solunum ve sinir felcine dahi yol açabilmektedir. Hastalık kabızlıkla başlar, yeme sorunları, yemeği yutamama, ses kısıklığı, hareketlerde yavaşlıkla kendisini gösterir. Doğal ve besleyici bir besin olmasına rağmen içeriğindeki toksin ve alerjen maddeler nedeniyle ileriki yaşlarda bu besine karşı alerji ve astım gibi hastalıklara zemin hazırlayabilmesi mümkündür. 1 yaş oncesinde yedirilmemesi, bebeğe ilk 6 ay sadece anne sütü verilmesi gerekir.
Hamilelik ve emziklilik döneminde annenin bal tüketmesinde herhangi bir sakınca yoktur, hatta faydası bulunmaktadır. Ama annelilerin çok sık yaptıkları bir yanlış vardır ki oda bebeğin rahat meme emmesi için meme başına bal sürülmesi, ağlamasının kesilmesi veya rahat uyuması için emziğinin bala batırılarak bebeğe verilmesidir. Annelilerimizden, anneannelilerimizden gördüğümüz bu gelenek maalesef ciddi sorunlara yol açabilmektedir.
Vitamin ve mineraller sayesinde besleyici ve birçok hastalıklara karşı koruyucu hatta tedavi edici özellik gösteren balda B1, B2, B3, B5 ve C vitaminleri ve kalsiyum, magnezyum, demir, kükürt, potasyum, fosfor gibi mineraller bulunmaktadır. İçerdiği maddeler sayesinde antimikrobiyal özelliğe de sahiptir.

1 yaşa kadar tüketilmesi önerilmeyen ama 1 yaşın üstündeki çocukların sağlıklı gelişimleri için tüketmeleri gereken bal, çocuklarda sıklıkla görülen demir eksikliğine, kemik hastalığı olan raşitizme ve barsak tembelliği, kusma, öksürük, bronşit, difteri, boğmacada tedavi edici olduğu bilinmektedir.

Beslenmede çok önemli yeri olan balın çocuğunuzun ileriki yaşantısında mahrum kalmaması için bir Beslenme uzmanına danışarak ve belli bir yaştan sonra azar azar verin .

Bebeğinizi ilk 6 ay sadece anne sütü ile besleyin.
İlk 1 yaşa kadar alerjik ve toksin etkisi bulunabileceği için bal yedirmeyin.

Biberonu içerisine veya emziğine tatlandırmak için bal ilave etmeyin.

Bazı şeyler değişmemeli, ne şimdi ne de gelecekte...