Arı ve Bal
Balla Yaşam
Ballı Yaşama Katılın

Ballı Yaşam Köyü

Merhabalar,
Sizleri, kristal berraklığında deniziyle, Caretta Caretta kaplumbağalarının huzurla yumurtladığı 6 kilometrelik İztuzu kumsalıyla, 200 tür kuşa, levrek, çipura, lahos, kefal, yılan balığı ve mavi yengeçlere ev sahipliği yapan Akdeniz'e açılan gölleriyle, labirent kanallı deltasıyla, Kralların yaşadığı antik kent Kaunos, nasıl inşa edildikleri hala bilinemeyen kral mezarlarıyla, şifalı kaplıcaları, çamur banyosuyla, dans edercesine koşuşturan sincapları, saat başı seslenen merkepleriyle, keçiboynuzu ağaçları, adaçayı, kekik, yıl boyu yeşil yaprakları eksik olmayan limon, mandalina, portakal ve nar bahçelerinin bulunduğu çam ormanları içerisinde Cennet köşesi Çandır Köyünden selamlıyorum.

Yıl boyunca siz, aile üyeleriniz ve dostlarınız, helal bir lokma kazanç, huzur ve sağlık için deyim yerindeyse at gibi koşuşturup yorulduğunuz kent yaşamınızdan ayrılıp lüks ve konfordan uzak, kaplumbağa hızıyla yaşayarak dinlenip huzur bulacağınız, hayallerinizi tazeleyeceğiniz Çandır Köyü sizleri bekliyor.

Sevgilerimizle ve Saygılarımızla,
Ballıyaşam Ailesi

Doğumdan ölüme kadar çalışmak ve çalışmanın değişmez davranışı koşuşturmak hem de dur durak bilmeden!

Metropol kentte yaşayarak ayakta kalmak, aileni kurmak ve yarınlarımızın istikballeri çocuklarımızın geleceği için evet başka şansın yok arkadaşım koşturacaksın hem de at gibi!

Buraya kadar her şey anlaşıldı, peki hiç beni düşündünüz mü?

Bende bu dünyada varım, bende aç kalmamak için çalışıyor ve yavrularıma bakıyorum ama sizin o anlaşılmaz bilinmez hızınızda değil,

Varmasınız şimdi şu üç günlük dünyada benim hızımda yaşayıp huzur bulmaya!

Bunca yorgunluğunuzu, bir kez olsun benim hızımda, lüks ve konfordan uzak içinden zor çıkabildiğiniz şehir trafiğinden, araçların korna sesleri, ambulansın, itfaiyenin siren seslerinden, onların egzoz dumanlarından mahrum bir kaç günde olsa yaşayıp dinlenerek gidermek,  

Nasıl mı !

İşte, benim ballı yaşam köyümde ;

Hem göl hem deniz keyfini yaşayabileceğiniz, tarih ve doğal hayatla dolup taşacağınız, şifalı sularında yıkanabileceğiniz eşsiz bir yer. Çandır'ın en büyük müdavimleri ise Caretta Caretta kaplumbağaları, nil kaplumbağaları, mavi yengeçler, yalı çapkını kuşları ve sincaplardır.

İsterseniz ! Nasıl yapıldıkları gizemini koruyan Kral'ların kaya mezarlarını inceleyerek,

Romalı tarihçi ve şair Ovidius efsaneyi şöyle anlatıyor ;

Apollo' nun oğlu Karya Kralı Miletos ve güzel Kyane ilk görüşte sevmişler birbirlerini ve zaman kaybetmeden evlenmişler. Mutlu yaşamları ikizlerinin dünyaya gelmesiyle adeta taçlanmış. İkizlerden kıza Byblis , oğlana Kaunos adını koyarlar.

Byblis büyüdükçe güzelleşmiş; Kaunos büyüdükçe yakışıklılığı ile nam salmış. Byblis o kadar çok severmiş ki erkek kardeşini, kıskanırmış etrafını saran kızlardan.

Gel zaman git zaman Byblis kardeşine karşı beslediği hislerin sevgi değil aşk olduğunu anlamış. Kendisine engel olamayan Byblis anlatmış tüm hislerini.

Şaşkına dönen Kaunos ise Byblis'in duygularını öfke ve tiksinti ile karşılar.

Kaunos çareyi kaçmakta bulmuş. , kendisini sevenlerle birlikte babasının ülkesini terk eder ve şimdiki Dalyan'ın karşısına gelerek dağlar arasında yemyeşil bir vadide, deniz kenarında kendi adıyla anılan Kaunos kentini kurar.

Zaman içerisinde Byblis'in aşkı azalacağına artmış ve gitmiş yalvarmış ona.Kaunos bir kez daha lanetlemiş kardeşini.

Utanan ama duygularına da gem vuramayan Byblis çaresizliğine ağlıyormuş. Gözlerinden akan yaşlar ovaya taşıyormuş .  Byblis  karşılıksız kalan sevgisi yüzünden hayatına son vermek isteyerek, yüksek bir kayanın üzerinden kendisini atar.

Ama Nympheler (su perileri) Byblis'e acır ve onu bir pınara dönüştürür. Byblis'in gözyaşları da nehir olur"

İsterseniz ! Kaunos Medeniyetinin korunma surlarının taş işçiliğini düşünerek,

İsterseniz ! Kaunos Medeniyetinin yaşadığı odalara girip geçmiş zamanı düşünerek,

İsterseniz ! Dua ağacını görüp bu gün ki halinize şükrederek,

İsterseniz ! Taş evimi ziyaret ederek işte bu kadar bana da yeter demeyi düşünerek,

İsterseniz ! Sadece Ot yiyerek süt ve et veren mucize varlıkları sağmayı düşünerek,

İsterseniz ! Yavrusunu besleyen bir koyunun çilesini ve sabrını düşünerek,

İsterseniz ! Yumurtayı kümesinden toplayıp akıyla sarısının nasıl karışmadığını düşünerek,

İsterseniz ! Portakalı, limonu ağacından toplarken yaz kış nasıl yeşil kaldığını düşünerek,

İsterseniz ! Seradan sebze toplarken lezzetlere kavuşmanın mutluluğunu düşünerek,

Çamur Banyosu

İsterseniz ! Şifalı çamur banyosu yaparak temiz bir ten ve dinç bir vücudunuz olmasını hayal ederek?

Pazartesi günleri tekneyle Köyceğiz pazarına gidiliyor. Çevre köylerde yaşayanlar kendi ürettikleri yiyecekleri de satıyorlar. Dönüşte gölde yüzülüyor ve Sultaniye Kaplıcaları ziyaret ediliyor.

Antik çağlardan beri tedavi merkezi olarak kullanılan Sultaniye kaplıcası€˜nda ve önünde gölün altında pek çok tarihi yapı vardır. Kaplıca Çandır€˜a kuş uçumu 4 kilometre uzaklıkta. Çandır'dan kaplıcaya ister araba ile karadan ister tekne ile ulaşılabiliyor. Kaplıca'nın radyoaktif suyunun pek çok hasatlığa iyi geldiği biliniyor.

İsterseniz ! Köyceğiz gölünden doğan nehirde tekne ile Akdeniz'e açılmayı düşünerek,

İsterseniz ! Labirent kanallı deltanın sonunda tekne ile Akdeniz'e kavuşarak,

Labirenti andıran kanallardan tekneyle büyüleyici bir yolculuk yaparak, dünyada eşi benzeri olmayan İztuzu Kumsalı'na ulaşılıyor. İztuzu plajının bir tarafı tuzlu Akdeniz, diğer tarafı da tatlı su. Med-cezirle bazen deniz suyu deltaya, bazen de tatlı su Akdeniz'e akıyor. Suyun akış hızıyla ve yönüyle kumlar sürekli şekil değiştiriyor.

İZTUZU'NUN KAHRAMANLARI
Antik çağlarda İztuzu diye bir kumsal bulunmuyor. MS 4. yüzyılda depremle Dalaman çayının yatağının değişmesi, bu doğa harikasının oluşmasını tetikliyor. Uçsuz bucaksız kumsalın beton yığını olmaktan kurtulması da mucize. Bu mucizenin baş kahramanları caretta carettalar, Kaptan June ve Dalyanlı ve Çandırlılar. Soyları tükenme tehlikesiyle karşı karşıya olan Caretta Caretta'lar en sevdikleri yer ise altın sarısı incecik kumların bulunduğu İztuzu Kumsalı. Buradan bir kez daha Kaptan June ve yörenin duyarlı insanlarına sonsuz teşekkürler ediyorum.

Caretta Carettaların son üreme alanlarında biri olan İztuzu plajına gelen kaplumbağa sayısı her geçen yıl artıyor. Bunun nedeni kaplumbağaların yumurtalarını sadece dünyaya geldikleri kumsala bırakmaları.

CARETTA CARETTA İZLEME TURU

Dalyan€˜a gelen hemen hemen herkes, Caretta Caretta türü kaplumbağaları merak ediyorlar. Kaplumbağaları görebilecekleri merkez, İztuzu Kumsalı'nın karayoluyla gidilen tarafında. Çevreden günlük turlarla gelenler sadece tekne turu yaptıkları için bu merkezi göremeden Dalyan€˜dan ayrılıyorlar. Carettaları görmek isteyenlerin çokluğu nedeniyle son yıllarda yeni bir gezi türü ortaya çıktı.

Caretta Caretta izleme turu. Kaplumbağaların en sevdikleri yiyeceklerden biri olan mavi yengeçler misineye bağlanıp suya bırakılıyor. Yengeci yemeğe gelen kaplumbağanın fotoğrafları çekiliyor. Turlar da garantili! Kaplumbağa görmezseniz tekne turu parasızdır.

İsterseniz ! Akdeniz'e açılan gölümüzde mavi yengeç, balık tutma mutluluğunu yaşayarak,

MAVİ YENGEÇ DENEDİNİZ Mİ?

Mavi yengeç Avrupa'da çok lüks ve pahalı bir yiyecek olmasına karşın Çandır' da çok uygun fiyatlara yemeniz mümkün. Dalyan' daki restaurantlar da ve kimi pansiyonlarda bu muhteşem tatla tanışabilirsiniz Tanesinin fiyatı 4€“10 lira arasında değişiyor. Öte yandan arzu ederseniz mavi yengeç turlarına katılıp kendi yengecinizi kendiniz yakalayabilirsiniz. Teknedeki mangalda pişirip yiyebilirsiniz.

Ana vatanı Amerika olan mavi yengeçler yük gemileriyle Türkiye sahillerine geliyor ve burayı çok seviyorlar. Anlatılan hikayelere göre, Yunan uyruklu yük gemileri, ABD kıyılarına yük götürürler. Dönerken de gemi sallanmasın diye gemideki büyük tankerlere buradaki okyanus sularını doldururlarmış. Kendi kıyılarına geldiklerinde de bu suyu boşaltıyorlar. Bu yolla da Mavi yengeç yumurtalarının Türkiye kıyılarına ulaştığı belirtiliyor.

İsterseniz ! Dünyada eşine zor rastlanan Günlük (Sığla) ağaçları altında serinlerken,

Eski mısır yazılarında da geçen, dünyanın en çok oksijen üreten ağacı olarak bilinen, yıldız şeklinde yaprakları olan ağaç 15- 20 metre boylarındadır ve 5 loplu yapraklara sahiptir. Yağı ve külü ayrı ayrı birçok amaçla kullanılmaktadır. Günümüzde yalnızca İsmet Baka adlı Ulalı bir dedemiz tarafından çıkarılan, sığla yağı yara tedavisinden parazit öldürmeye mide rahatsızlıklarından bronşite kadar onca derde derman olurken, günümüzde güzellik malzemeleri yapımında da çok kullanılmaktadır. Aynı yağ, eski mısırlıların ölüleri mumyalama işlemi sırasında kullanılmak üzere Fenikelilerden aldıkları bilinmektedir.

İsterseniz! Yalıçapkını adı verilen bu mücevher kuşların yaşamlarını düşünerek,

Kıyılarımızda her gün daha ender rastlanan bu güzel kuşu tekrar görebilmenin ilk şartı temiz akarsu ve kıyılara sahip olmak.

Doğa harikası Çandır ve Dalyan'da Caretta Carettaların dışında Nil kaplumbağları da görülüyor. Kanal kenarındaki pansiyonlarda kahvaltı ederken Nil kaplumbağaları besleyebilirsiniz.

İsterseniz !  Bir tarafta İztuzu'nun incecik altın kumlarında güneşe ve denize doyarken diğer tarafta gölümüzde 'tatlı tatlı' yüzebilirsiniz.

İsterseniz ! İstersiniz, İstersiniz hem de 21.yüzyılda ?

Köyümüzde yıllardır kapalı olan okulumuzu yeniden eğitime kavuşturup yarınlarımızın istikballeri olan evlatlarımızı eğitmeye nasıl devam edebiliriz diye düşünerek,HUZUR BULABİLİRSİNİZ
ÇANDIR KÖYÜNDE BULUŞMAK ÜZERE HOŞCAKALINIZ

Bazı şeyler değişmemeli, ne şimdi ne de gelecekte...