Arı ve Bal
Balla Yaşam
Ballı Yaşama Katılın

MUCİZE ÜRÜN "ÇAM SALGI BALI"

Dünya da yalnızca güzel ülkemizin güney Ege ve Akdeniz bölgesindeki çam ağaçlarında birde komşu ülke Yunanistan'ın güneyindeki çam ağaçlarında yaşayan Basra canlılarının salgıladıkları beyaz sıvının işçiler tarafından toplanarak işlenmesi ile oluşmaktadır.

Salgı balları mineral maddelerce daha zengindir. Bu özelliğinden dolayı tedavi amaçlı olarak ta kullanılırlar ve kristalize olmadıkları için daha çok tercih edilirler.

1.inci aşama, on binlerce Basra canlısının bir araya gelip bahar aylarında suyun topraktan ağaca yürümesi ile beraber çam ağaçlarının gövdesine tırmanırlar ve çam ağaçlarının gövdesinde çamın özsuyu ile beslenirler Bu oluşum insanlar tarafından rahatlıkla görülen pamuk benzeri tomarlardır. Temmuz ayı sonlarına doğru ağacın özsuyundan beslenmekte olan bu canlılar beyaz ve renksiz bir salgı oluştururlar bu salgı ağacın gövdesinde ince bir ip gibi sallanır,

2.inci aşama, önceden tarafımızca çalışma bölgelerine yerleştirilmiş atölyelerde ki işçiler yukarıda bahsedilen çam ağaçlarının gövdelerindeki çam özlü ip gibi sarkan ham haldeki salgıyı alırlar işlerler ve kendi atölyelerine taşırlar, atölyede bu taşıyıcı işçileri karşılayan diğer işçiler peteklerdeki gözlere bu balı taşırlar, taki petek gözleri doluncaya kadar bu işlem devam eder gider.

Dünyadaki çam balının %90'ı güzel ülkemin belirttiğimiz bölgelerdeki çam ormanlarında üretilmektedir. Kalitesi, hoş kokusu ve içerdiği zengin besin maddeleriyle dolu olan çam balımıza yurtdışından büyük talep vardır.

Çam balının en önemli özelliği, kıvamı bozulmadan yıllarca saklanabilmekle beraber çiçek ballarına göre daha koyu renkte olup keskin bir tadı ve çam ağacına özgü rayihası vardır.

Dünyada verem hastalığı çok yaygın olduğu dönemlerde, doktorlar verem hastalarını tedavi edebilmek için çeşitli bitkiler üzerinde çok araştırmalar yapmışlardır. Yaptıkları araştırmalar sonrası en sağlıklı ve uzun ömürlü bitkinin ÇAM AĞACI olduğunu tespit edilmiş. Bu tespit sonrası ÇAM AĞACI nın öz suyu “PİNEN”ni diğer ilaçlarla karıştırarak serum yolu ile insanlara vermeleri sonrasında hastaların iyileştikleri gözlenmiştir.

Bunun üzerine verem hastaneleri SANATORYUM adıyla tüm Dünyada ÇAM AĞAÇ larının yoğun olduğu bölgelere inşa edilmiştir. Saf çam balımız “PİNEN” zenginidir.

Bal peteklerimizden hiçbir surette ARI SÜTÜ ve ARI POLEN’i alınmamaktadır.

İçerisinde bulunan "pinen" maddesin den dolayı nefes açıcı özelliğine de sahiptir.

Her sabah bir bardak ılık su ile karıştırılıp aç karnına içildiğinde kilo verdirme ayrıcalığına sahip müstesna bir baldır.


Bazı şeyler değişmemeli, ne şimdi ne de gelecekte...