Arı ve Bal
Balla Yaşam
Ballı Yaşama Katılın

Doğal ve Sağlıklı Yaşam Köşesi

DÜZENLİ SAĞLIK KONTROLLERİ (CHECK-UP)...

Sağlıklı yaşamanın bütün kurallarına uysak bile, genetik olarak geçen birçok hastalıkların erken tanısı için, düzenli sağlık kontrolleri yaptırmamız gereklidir.

Günümüz de modern tıbbın verdiği olanaklarla genetik olarak risk taşıdığımız başta kanser hastalıkları olmak üzere birçok hastalığın erken tanısı mümkündür.

Hatta “Genom Testleri” yapılarak kanser hastalığı ortaya çıkmadan yıllar önce,

Hastalığın büyük bir olasılıkla ortaya çıkabileceğini saptayabilir ve ilgili organı çıkararak ölümcül kanser hastalığını önleyebiliriz.

Yaklaşık bir yıl kadar önce tanınmış oyuncu Angelia Jolie, genom testiyle meme kanseri olacağını öğrenmiş ve  memesini aldırarak ölümcül meme kanseri hastalığı henüz ortaya çıkmadan önlemiştir.

Düzenli sağlık kontrolü ne demektir ve nasıl yapılmalıdır?

Günümüzde yaygın kullanılan ismi ile “check-up” yaptırmak,
Çoğu kere kendini tatmin etmek düzeyini aşamamakta,
Belki yapılmasa daha iyi olabilecek şekilde (Eksik sağlık kontrolleri, kişiye “bende bir hastalık yok “ diye yanlış bir güven duygusu verebilir) yanlış uygulanmaktadır.

Sağlık kontrolleri, yılda en az bir kere yapılmalıdır. Ayrıca;

1.Mutlaka kişiyi geçmişi ve yakınları ile birlikte tanıyan bir aile hekimi tarafından yapılmalı,

2.Mutlaka kişinin sağlık şikayetleri varsa dinlenmeli ve  detaylı fizik muayenesi yapılmalıdır.

3.Kişinin ailesel ve genetik riskleri gözden geçirilerek tetkikleri istenilmeli, sonuçlar uzman hekimler tarafından değerlendirilmelidir.

4.Genetik hastalıkları bulunan kişilere “genom” testleri yapılmalıdır.

5.Sağlık kontrolü yapılan kişilerde rutin kan testleri dışında mutlaka: Tüm batın ultrasonografi, Tiroid(Guatr) ultrasonografi, kadınlarda meme ultrasonografisi,erkeklerde prostat ultrasonografisi mutlaka yapılmalıdır.

6.Kan testleri arasında mutlaka Tiroid hormon testleri, Erkeklerde PSA dediğimiz prostat kanserinin erken tanısında önemli olan bir maddenin düzeyi mutlaka araştırılmalıdır.

7.Sigara içen kişilerde veya ailesinde akciğer kanseri bulunan kişilerde,kontroller sadece akciğer grafisi ile sınırlı tutulmamalı, en az 2 yılda bir akciğer MR ile kontrol edilmelidir.

8.Her ne kadar kalp krizinden ölen hastalarda bile; ölmeden önce çektirdikleri kalp anjiografisin de kalp damarlarında ancak % 30 oranında tıkanıklık görülebilse de(Bu kişilerde plaklar damarın dışına doğru büyüdüğünden anjiografi de görülmezler),risk grubu kişilerde gerektiğinde anjiografi  yapılmalıdır.

9.Risk grubu kişilerde şeker yükleme testi ile Şeker hastalığı,ensülin testi ile ensülin direnci araştırılmalıdır.

10.Sağlık kontrollerinde özellikle mide kanseri ve kalın barsak kanserlerinin erken tanısı için mutlaka mide ve kalın barsak endoskopisi (Hortum) yapılmalıdır.

Bu kanserler çok sık görülür ve erken tanı ile % 100 oranında tedavi edilebilir.

11.Sağlık kontrollerinde, makattan parmak sokularak kanser taraması mutlaka yapılmalıdır.Bu şekilde bağırsağın son kısım kanserleri teşhis edilebilir.

12.Kadınlarda rahim ağzı incelemesi yapılmalı ve hücre örnekleri alınarak kanser taraması yapılmalıdır.

13.Sağlık kontrollerinde aile hekimi kişinin derisini dikkatle incelemelidir. Böylece erken tanı ile tedavi edilebilen ve çok sık görülen cilt kanserlerinde tanı mümkündür.

14.Sağlık kontrollerinde Bilgisayarlı Tomografi, PET CT, Mammografi, Skopi gibi vücuda radyasyon veren cihazlar kullanılmamalıdır.

15.Özellikle yetersiz yapılan sağlık kontrollerinin en önemli sakıncası kişiye yanlış bir güven duygusu vermesidir.

Böylece örneğin sigara içen bir hasta kendini sağlıklı zannetmekte ve zararlı alışkanlığına devam etmektedir. Sağlık kontrolü yaptırırken bu durumu asla aklımızdan çıkarmamalı,

Öncelikli olarak sağlıklı yaşamanın elimizde olan kurallarını uygulamalı,

Buna rağmen ortaya çıkabilecek genetik hastalıkları erken teşhis etmek için Bu kontrolleri yaptırmalıyız.

Sağlık Huzur ve Keyif dolu günler dilerim.


Bazı şeyler değişmemeli, ne şimdi ne de gelecekte...