Arı ve Bal
Balla Yaşam
Ballı Yaşama Katılın

Doğal ve Sağlıklı Yaşam Köşesi

DÜZENLİ VE DOYURUCU SEKS...


Yapılan bütün araştırmalar göstermiştir ki, Düzenli ve doyurucu seks ilişkisi olan kişiler; Ruhsal, Sosyal ve Fiziksel olarak daha sağlıklı olmaktadır.

Aynı şekilde düzenli seks yapabilmek, kişinin en önemli sağlık göstergesidir.

Şöyle ki:
Cinsel ilişki esnasında vücutta salgılanan mutluluk hormonları (Seratonin), uzun süreli haz duygusu oluşmasına yol açmakta, vücudun hemen hemen tüm kasları ve eklemleri çalışmakta, damarlar genişleyerek dokulara kan akımı artmakta, cinsel ilişki sonrasında bütün beden rahatlayıp, gevşemekte, rahat uyku fonksiyonuna yol açılarak ertesi gün kendimizi daha zinde hissetmekte, tüm hastalıkların 1 numaralı hızlandırıcısı olan stresin büyük ölçüde atılması sağlanmakta, yaklaşık yarım saat kadar süren cinsel ilişki esnasında bedenimiz ciddi ölçüde (yaklaşık 300 kalori) enerji harcayarak metabolizmanın düzenlenmesine katkıda bulunmakta, Alzheimer, Parkinson, Bunama gibi hastalıkların daha geç ortaya çıkması sağlanmaktadır.

Düzenli ve doyurucu cinsel ilişki, Erkeklerde prostat büyümelerini geciktirdiği gibi, kadınlar da menopozun ortaya çıkmasını uzun yıllar ileriye öteler.

Dünya da bir numaralı ölüm nedeni olan kalp-damar hastalıklarının ortaya çıkma ihtimalini azaltır.

Düzenli ve Doyurucu seks ne demektir?

Öncelikle belirtmek istediğim nokta; seksin bir tabu olmaktan çıkarılması gereğidir.

Seks yapmak insanoğluna verilmiş en önemli haz kaynağıdır. Ancak maalesef özellikle Ülkemizde seks yapmak halen büyük ölçüde bir tabudur ve seks yapmak için birçok şartların yerine getirilmesi gerekmektedir. Bu durumda vücudumuzun bu en önemli sağlık gereğini yerine getirmek için bir çok bahaneler yaratılmakta, korkularımızdan sıyrılamamakta,sürekli bu içgüdümüzü ertelemekteyiz.

Bugün için cinselliğin halen tabu olduğu Biz ve Bizim gibi Ülkelerde; cinayetler, hayvanlarla ilişkiye girmek gibi her çeşit sapıklıklar, trafik canavarlıkları, şiddet, taciz gibi suçlara daha sık rastlanmaktadır.

Hayat kalitesi ve süresi düşmektedir.

Düzenli seks ilişkisi, kişilerin yaşına ve yaşam koşullarına göre değişmekle birlikte yaklaşık olarak;

20-30 lu yaşlarda: Haftada en az 3 kez,
40-60 lı yaşlarda:  Haftada en az 2 kez,
60-70 lı yaşlarda: Haftada en az bir kez,
80 yaş sonrası    : Ayda en az bir kez cinsel ilişkiye girmek demektir.

Sağlıklı yaşamanın diğer kurallarını ömür boyunca uygulayan kişilerin yukarıda belirttiğimiz ölçülerde cinsel ilişkiye girmemesi için hiçbir neden yoktur.

Doyurucu seks ne demektir?

Doyurucu seks; kişilerin, cinsel ilişki esnasında ileri derecede mutlu olması demektir. “Orgazm” adını verdiğimiz; haz duygusunun zirveye ulaştığı bu durumu yaşamak, her çiftin en önemli hedefi olmalıdır.

Özellikle psikolojik ve sosyal nedenlerle Ülkemizde çiftler arasında doyurucu seks yaşayanların oranı halen yeteri kadar yüksek değildir.

Hepinize ömür boyu sağlık ve yoğun haz dolu günler dilerim.


Bazı şeyler değişmemeli, ne şimdi ne de gelecekte...