Arı ve Bal
Balla Yaşam
Ballı Yaşama Katılın

Doğal ve Sağlıklı Yaşam Köşesi

SİGARA İÇMEYİNİZ...

Sigara, sağlıklı yaşamın önündeki en büyük engeldir.Uzun süre sigara içen bir kişi, sağlıklı yaşam bardağının önemli bir kısmını doldurur.Biz cerrahlar ameliyattan önce narkoz riski açısından en çok sigara içen hastalardan korkarız.Eğer hastanız sigara içiyorsa aklınıza gelen her türlü komplikasyona hazır olmalısınız.

Biz hekimler bir sağlık sorununu tedavi etmek için, öncelikle bu sorunun nedenlerini ortaya koyarız.Hiç bir hastalık doğru tanı konulmadan doğru olarak  tedavi edilemez.
Yetişkin bir insan neden sigara içer? İnsanın sigara içmesinin yaygın iki nedeni vardır:

1.İnsanoğlu karşı konulmaz bir haz arayıcısıdır.Her an kendini mutlu edecek bir şeyler arar.
Birçok insanın sigara içme nedeni; mutlu olmak, haz almaktır.Gün içerisinde kısada olsa bir süre mutlu olmak için fırsatını bulduğu ilk anda sigaraya yapışır.
Bir süre sonrada bu durum bir bağımlılık halini alır.Sigara içmek, kişinin bilinçaltına mutlu olma aracı olarak yerleşir.Sıkıldığında içer, gerildiğinde içer.Her aklına geldiğinde içer.

Yine insanoğlunun psikoseksüel gelişme dönemlerinden ilk evre olan “Ağız”(Oral) döneminde ortaya çıkan sorunlarda (yeterince anne memesi emememe gibi), yetişkin çağa gelindiğinde sigara içerek çocukluk çağlarının bu eksik mutluluğunu tamamlamak isteyen çok sayıda insan vardır.Bu kişiler sigara içtiğinde sigaranın dumanından dolayı değil, sigarayı “meme gibi” ağzına aldığından dolayı mutlu olur.

2.Sigara içmenin sık görülen ikinci bir nedeni ise; ilkinin tam tersine hayattan zevk almadığı, depresyonda olduğu, ölmek istediği için sigara içer.
Ancak birçok kişi bu durumunun farkında değildir.Ölüm isteği bilinç dışındadır.
Biz bu duruma tıp dilinde; ”Gizli Depresyon” diyoruz. Çocukluk çağında ve yetişkin yaşlarda ağır ruhsal travmalar geçiren ve ruh yapısı bu durumu kaldıramayan kişilerde çok sık ortaya çıkar.
Gizli depresyonda olan insanlar, sanıldığının tersine “abartılı mutluluk” tiyatrosunu oynar.
Hele yakın çevresinde birileri varsa aşırı mutlu bir kişi görüntüsü verir (Marilyn Monroe  gibi).

Yine gizli depresyondaki bazı kişiler ölüm riski yüksek sporlarla uğraşır.
Ekranlarda sık sık izlediğiniz”Adrenalin bağımlısı” bu kişiler; aslında (bir kahraman olarak) ölmek isteyen depresif kişilerdir.

Özellikle mesleği gereği veya entellektüel nedenlerle sigaranın ölümcül zararlarının farkında olupta hala sigara içen kişilerin sigara içmeye devam etme sebepleri; ”Gizli depresyon”a bağlı ölüm isteğidir.Bu duruma en güzel örnek; sigara içen doktorlardır.
En etkili sigarayı bıraktırıcı ilaçlardan biri; aslında depresyon tedavisi amacıyla piyasaya çıkarılmış, önemli  ölçüde sigarayı bıraktırıcı etkisi görülünce daha sonra bu amaçla kullanılmaya başlanılmıştır.

Sigara ile ilgili yapılan en büyük yanlış konuşmalardan birisi; yıllardır sigara içen yaşlıca bir şahsın örnek gösterilip, “Sigara zararlı olsa bu kadar yaşayamazdı” düşüncesinin öne sürülmesidir.Oysa bu düşünce son derece yanlıştır.
Her insanın doğuştan genleriyle ilgili olarak bir “yaşam bardağı”vardır.Bu bardak kiminde kocaman bir su bardağı, kiminde ise küçük bir çay bardağıdır.

Biz Dünyaya geldikten sonra (çoğunlukla elimizde olan nedenlerle), bu bardağı doldurmaya başlarız. Sigara içmek, bardağı en hızlı dolduran faktörlerden biridir.

Buna rağmen  sigara içtiği halde 70 yaşına kadar yaşayabilen kişi; işte bu kişidir.
Aynı şahıs, (Yaşam bardağı çok büyük olduğu için) sigarayı hiç içmeseydi, belkide 120 yaşına kadar yaşayabilecekti.

Sigara içen sevgili okurlarım,  gelelim tedaviye:
Yukarıda belirttiğim gibi, öncelikli olarak kendinizi iyice inceleyip, neden sigara içtiğinizi kesin olarak ortaya koyacaksınız.

1.Eğer keyif almak için içiyorsanız:
Size yaşamınızdaki tek keyif aracınızı ortadan kaldırın diyemem.Çünki her insanın yaşam amacı; mutlu olmak keyif almaktır.Ancak şunu söyleyebilirim:
Sigara içerek keyif almak yerine, Size daha fazla keyif verecek, ancak sağlığınızı bozmayacak şeylerle sigara içme keyfini değiştirmenizi önerebilirim.
Sağlıklı ve ahlaklı olmak şartıyla, size keyif veren herşeyi her fırsatta yapmanızı tavsiye ederim:
Seks yapmak, alışveriş yapmak (Bütün Dünyada kadınların en çok sevdiği şeydir), maç seyretmek (Genelde erkeklerin en çok sevdiği ikinci şeydir), gezmek, sevdiğiniz yemekleri yemek, sohbet etmek, kuaföre gitmek, hobilerinizle uğraşmak, müzik aleti çalmak, bir sanat dalı ile uğraşmak, spor yapmak, okumak, sinema veya tiyatroya gitmek, ... gibi.

Şayet yukarıda saydığım şeylerden hiçbiri size zevk vermiyor, hala sigara içmek istiyor iseniz; büyük ihtimal ile durum tehlikede, depresyondasınız demektir.

2.Depresyonda (Gizli veya açık) olup ölmeyi arzu ettiğiniz için sigara içiyorsanız:
Bu durumda gerçekten işimiz çok zor.Öncelikli olarak gizli veya açık olsun depresyonunuzu ortadan kaldırmaya yönelik bir tedavi uygulamamız gerekiyor.
Günümüzde en yaygın hastalıklardan biri olan depresyonun ortadan kaldırılması ve tekrar ortaya çıkmaması için, yine depresyona yol açan sebepleri gözden geçirip bu nedenleri ortadan kaldırmamız gerekir.
Çok zorlandığımız durumlarda ise mutlaka uzman bir hekim desteği almanızı öneririm.
Eğer depresyonunuzun sebebi zorluklar ve travmalarla dolu bir çocukluk çağı veya yetişkin yaşlarda  kötü anılarınız ise; serbest çağrışım yapıp bu eski anılarınızı bilincinize çıkarıp, yakın dostlarınız ile paylaşmanızı, mümkünse sorun yaşadığınız kişiler ile yüzleşmenizi, sorunu bir şekilde çözmenizi tavsiye ederim.
Zor ve uzun bir süreç olsa bile depresyonun en kalıcı tedavilerinden biri olduğuna şüphe duymamanızı isterim.Nasıl bir anda rahatladığınızı, hayata yeniden sarıldığınızı göreceksiniz.
Sigara içmeyi bırakacak, yıllardır bu zehiri nasıl içtiğinize şaşıracaksınız.
Alkol almak, ilaç kullanmak (zorunlu durumlar dışında), depresyon tedavisinin en sağlıksız tedavileri olup, bunun alternatifi olarak; Spor yapmak ve sosyal etkinlikler, depresyonu tedavi edici ve ortaya çıkmasını önleyici en sağlıklı faaliyetlerdir.
Örneğin depresyona girer gibi olduğunuzda 10 dakika spor yapın (örneğin 100 kere zıplayın), derhal nasıl rahatladığınızı göreceksiniz.

Sizlere Sağlık Köşemde sigarayı bırakma yöntemlerinden hiç bahsetmeyeceğim.
Çünki yılların deneyimi ile çok iyi biliyorum ki, bir insan beyni yeterki istesin, başaramayacağı hiçbir şey yoktur.
Bununla birlikte sigara içme alışkanlığı konusunda son söz olarak şunu belirtmek istiyorum:
Herşeye rağmen sigarayı yine bırakamadıysanız, denemekten vazgeçmeyin ve hiç olmazsa azaltmayı deneyin.
Bir nefes az içseniz bile kardır diye düşünün.

Güzel olan, arzuladığınız herşey sizlerin olsun sevgili okurlarım.
Bugün olmaz ise “Sağlık Olsun”   yarın mutlaka olacak. Yeterki  isteyin.
Unutmayınızki “Her şey istemekle başlar”.

Sigarasız, Sağlık ve Sevgiyle kalın.

 

Bazı şeyler değişmemeli, ne şimdi ne de gelecekte...