Arı ve Bal
Balla Yaşam
Ballı Yaşama Katılın

Doğal ve Sağlıklı Yaşam Köşesi

YETERLİ VE RAHAT UYKU...Yeterli ve rahat bir uyku, huzurlu bir yaşamın önemli bir parçasıdır.

Yeterli ve rahat bir uyku, ertesi  gününüzün dinç ve huzurlu olması demektir.

Yeterli ve rahat bir uyku ne demektir?

Yaşa ve genetik özelliklere göre bir miktar değişmekle birlikte bir insanın yaklaşık  olarak 6 – 8 saat uyku uyuması yeterlidir.

Rahat bir uyku ise; uyku esnasında sık sık uyanmadan, uyandığınızda kendinizi dinlenmiş olarak hissettiğiniz bir uykudur.

Uykusuzluk, insanların çok sık şikayet ettiği, çözümünü ise her zaman bulamadığı önemli bir sağlık sorunudur.

Her sağlık sorununda olduğu gibi, uykusuzlukta da nedenlerini tespit edip, daha sonra tedavisini gerçekleştirmek gereklidir.

Uykusuzlukta temel olarak 2 önemli sıkıntıdan bahsedilir:

Birincisi; uykuya dalma sorunu,
İkincisi ise; uykuya daldıktan sonra uyanma ve tekrar uyuyamama sorunudur.

Her iki nedenin ortaya çıkmasında bazı ortak nedenler bulunabilir.

Bu nedenlerden sık görülen bazıları şunlardır:

1. Düzensiz uyku saatleri:
Her canlının biyoritm denilen, yaşamsal  faaliyetlerinin çalışma düzeni vardır.
Uyku, vücudun yaşamsal faaliyetlerin özellikle beyinin çalışma ritminin düştüğü, zihni dinlendiren bir dönemdir.
Bu dönem , insanlarda doğal olarak gece saatleridir.
Bu dönemin günlük döngüsünün düzenli olması zorunludur.
Bu nedenle çok önemli zorunluluklar yoksa uyku düzenini;
En az 6 saat olmak üzere,  en geç 24.00 -06.00 saatleri arasına ayarlamamız ve bu düzeni bozmamamız gereklidir.
Vücudun biyoritminin bu bölümündeki düzensizlikler, yani uyku düzeninin bozulması;
Uykusuzluk sorununun giderek derinleşmesine yol açar, kısır bir döngü ortaya çıkar.
Kronik uykusuzluk görülür.

2. Günlük beslenme tarzı:
Günlük beslenme şekli, insanların birçoğunda farkına varamadıkları uykusuzluk nedenidir.

  1. Uyarıcı bazı gıda ve içeceklere (Çay, kahve, neskafe, kolalı  ve kafeinli bazı içecekler, enerji içecekleri, alkollü içecekler, gibi ) karşı hassas bünyesi  olanlar, ( gündüz saatlerinde bile bu maddeleri fazla aldıklarında)  gece olduğunda uyuma güçlüğü çekebilirler.Bu nedenle bu tip bünyesi olan kişilerin,bu tür gıda ve içecekleri  hiç tüketmemeleri gerekir.

  2. Akşam saat 20.00 den sonra  fazla beslenme: İnsan bünyesi gıdaları gündüz saatlerinde hazmetmeye uygundur. Bu nedenle hangi saatte uyursak uyuyalım gece saatlerinde sindirim işlemlerinin temposu çok düşer ve bu durum vücutta ileri derecede rahatsızlık yaratır.Bu rahatsızlıkta uykusuzluğa yol açar. Özellikle akşam saatlerinde çiğ sebze, meyve,kuruyemiş, bakliyat gibi gıdaların fazlaca yenilmesi; sindirim sisteminde gaz oluşumunu artırır ve oluşan bu gaz; akciğerlere ,kalbe baskı yapar.Uyku sorunu ortaya çıkar.Bu sebeple hangi saatte uyursak  uyuyalım;en geç saat 20.00 beslenmeyi bırakmalı ve akşam yemeklerini son derece hafif gıdalarla geçiştirmeliyiz.
    Örneğin;  ekmeksiz bir kase sarımsaklı yoğurt, çorba, bir tabak pişmiş sebze, gibi.

  3. Özellikle akşam saatlerinde beslenmenize sarımsak eklenmesi;  hem  gündüz yenildiğinde sarımsağın sosyal koku çekincesinden kurtaracak, hem de kan basıncını düzenleyerek rahatlatacak, uykunuzu düzene sokacaktır.

  4. Yatmadan önce en az bir bardak su içilmesi, gece susayarak uykunuzdan uyanmanızı önleyeceği gibi, gece boyunca ihtiyacımız olan suyun bir bölümünü de karşılayacaktır.

3. Gündüz saatlerinde gergin geçen  bir yaşam şekli gecenize de aynen yansıyacaktır.
Bu nedenle daha önce stresle mücadele konusunda bahsettiğimiz gibi; sorunlarınızı kafanıza takmamalı, onları en kısa sürede çözmeye çalışmalısınız.

Çözemiyorsanız da , bu duruma kahretmemeli, sonuçlarını kabullenmelisiniz.

Stresli gergin yaşanan gündüz saatleri; uykusuzluğun en önemli nedenidir.

Uykusuz geçirilen bir gecenin ardından bu durumda ek bir gerginlik yaratacak, kişi kısır bir döngüye girecek, kronik uykusuz ve mutsuz bir yaşam ortaya çıkacaktır.

Bu kişilerin, uykusuzluk sorununu çözebilmek  ve kısır döngüden çıkabilmek için öncelikle stresle mücadeleyi öğrenmeleri ve uygulamaları zorunludur.

Bunun içinde daha önce saydığımız ve sayacağımız sağlıklı yaşam kurallarının bütününe uymalı, mutlu bir yaşama tekrar dönmelisiniz.

4. Kalp yetmezliği, akciğer yetmezliği, iç guatrlar, siroz, aşırı şişmanlık gibi bazı hastalıklarda; özellikle alçak yastıkla yatıldığında, kanın oksijenlenmesi azalacak, boğulma gibi tabir edeceğimiz bir durum ortaya çıkacak ve uykudan uyanılacaktır.

Bu tür hastaların bu hastalıklarını tedavi ettirmeleri ve en büyük nedenlerden biri olan sigarayı derhal bırakmaları gereklidir.

Boyun veya belde kireçlenmeler, buna bağlı olarak yatma pozisyonunun veya uygun olmayan yastık veya yatakların yol açtığı ağrılar, yine en büyük uykusuzluk nedenlerinden biridir.

Bu durumda doktorunuza danışarak, uygun koşulları sağlamalı ve uyku uyumanızı engelleyen ağrılarınızı ortadan kaldırmalısınız.

5. Uyuduğunuz ortamın sıcaklığı rahat uykuda önemlidir.
İyi bir uyku için oda sıcaklığı çok yüksek olmamalıdır. Aynı nedenle kalın yorganlarda kişiyi bunaltacak ve rahat uykuyu engelleyecektir.

Rahat bir uyku için yorgan kalınlığı; terlemeyecek kadar az, üşümeyecek kadar kalın olmalıdır.

İdeal oda sıcaklığı da 20-22 derece arasında olmalıdır. Gece uykunuzda terliyorsanız, oda sıcaklığında veya yorgan kalınlığında sorun var demektir.

6. Uyku ilaçları ve alkol, uzun vadeli olarak kesinlikle uykusuzluğun çözümü değildir.
İlaçların yan etkileri, alkolün zehir etkisi uykusuzluğun yaratacağı sorunlardan çok daha fazladır.

Alkolün düşük miktarlarda alındığında ortaya çıkan rahatlatıcı etkisi, birkaç saat sonra uyarıcı bir etkiye dönüşür ve sizi uykusuz kılar.

Ayrıca aldığınız her yudum alkolün, kişiye göre değişen sayılarda; birçok beyin, karaciğer, böbrek gibi hayati organlarınızın hücrelerini öldürdüğünü, testis ve yumurtalıkları olumsuz etkilediğini unutmamalıyız.

Arzularınızın tamamının gerçekleştiği, güzel rüyalar gördüğünüz, huzurlu uykular dilerim.

Sağlıcakla kalın.

Bazı şeyler değişmemeli, ne şimdi ne de gelecekte...